2000 Tıp Merkezi

  • hastanesi 2000 Tıp Merkezi Dış Görünüm
  • hastanesi 2000 Tıp Merkezi İç Görünmü
  • hastanesi Hastane Logosu
of
ADRES BİLGİLERİ

Telefon

0212 882 00 00

Fax

0212 882 00 00

Adres

Dizdariye Mah. E-5 ÜZERİ No:71/A

İl

İstanbul

İlçe

Beyoğlu

Web

www.2000tipmerkezi.com

Dört Çiftten Birinde Sorun Var

Acıbadem Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi’ne (ACİBM) başvuran, çoğunluğunu evli çiftlerin oluşturduğu ve cinsel birleşmeyi gerçekleştiremeyen çiftlerde yapılan araştırmaya göre, birleşmeye engel olan nedenlerin başında “vajinismus” geliyor.
Acıbadem Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özay Özdemir, merkeze başvuran hastalar üzerinde yaptıkları araştırmada şu sonuçları aldıklarını belirtiyor: “Çiftlerin cinsel birleşmeyi gerçekleştirememe nedenleri arasında birinci sırayı vajinismus alırken, ikinci sırada erkekte sertleşme bozukluğu (Erektil disfonksiyon) ve üçüncü sırada da erkekte erken boşalma sorunu yer alıyor.”

DÖRT ÇİFTTEN BİRİNDE SORUN VAR

ACİBM araştırmasına göre, merkeze başvuran her dört çiftten birisinin cinsel birleşmeyi gerçekleştiremeyen kişiler olduğuna değinen Dr. Özdemir, “Bu çiftlerde cinsel birleşmeyi gerçekleştirememe nedenleri sınıflandırıldığında, çiftin kadın üyesinden kaynaklanan nedenler yüzde 67, erkek kaynaklı nedenler yüzde 7, hem kadın hem de erkekte eş zamanlı var olan nedenler ise yüzde 27 oranında saptandı” diye konuştu.

CİNSEL TERAPİDE BAŞARI SAĞLANDI

Cinsel birleşme gerçekleştiremeyen çiftlere psikiyatri uzmanları tarafından uygulanan cinsel terapi önerildiğini anlatan Dr. Özdemir, terapiye katılanların yüzde 87’sinin cinsel birleşmeyi sağladığını söyledi. Cinsel terapi süresi çoğu olguda 1-3 ay, terapi süresince yapılan psikoterapi görüşmelerinin sayısı ise 6-10 seans olarak belirlendi. Tedaviye katılmış ancak başarılı sonuç alınamamış hastaların birçoğunun tedaviye uygun bir şekilde devam etmediklerine dikkati çeken Dr. Özdemir, şunları söyledi: “Cinsel terapiye uygun bir şekilde katılan olgularda düzelme oranı yüzde 90’ın üzerindeydi. Araştırma sonuçları, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından Kasım 2006’da İstanbul’da düzenlenen, VI. Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Ulusal Kongresi’nde bildiri olarak sunuldu. Ayrıca bu çalışmanın sonuçları, Journal of Sex&Marital Therapy Dergisi’nde yayınlanacak.”
ANLAŞMALI KURUMLAR
SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)
SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)
Zurich Sigorta
Ziraat Hayat Emeklilik
Yapı Kredi Sigorta
Sompo Japan Sigorta A.Ş.
Mapfre Genel Yaşam
Güneş Sigorta
DOKTORLAR
Uz.Dr.Hüseyin DİZ
Op.Dr.Reyhan POTUROĞLU
Op.Dr.Rümeysa ALTINSOY
Uz.Dr.Havva PAŞAOĞLU DOKOV
Uz.Dr.Melis ŞENLİK